Rysunek nr 1 pośrednio potwierdza astronomiczny fakt, że Słońce krąży wokół BCus -środka ciężkości Układu Słonecznego. W dalszej części tego artkułu zostanie dowiedzione, że należy odróżnić pojęcie orbitowania od krążenia- obrotu ciał niebieskich ponieważ geneza tych zjawisk jest odmienna. ORBITOWANIE ciał niebieskich -planet to efekt bezpośredniego oddziaływania słonecznej energii grawitacyjnej na planetę, natomiast krążenie-obrót nie ma bezpośredniego związku z oddziaływaniem energii grawitacyjnej.
Rysunek nr.1 jest efektem badań które są milowym krokiem w poznaniu mechaniki ciał niebieskich. W niniejszym artykule zostanie dowiedzione, że opis rysunku -interpretacja badań winna być skorygowana i brzmieć jak niżej.
" Wszystkie planety orbitują wokół Słońca, Słońce krąży wokół środka ciężkości Układu Słonecznego - BCus w cyklu 18,03 lata. Czasem duże planety mogą "wyciągnąć" barycentrum z obszaru Słońca, co nie oznacza, że Ziemia (jak i wszystkie inne planety) orbitują wokół pustego miejsca, ponieważ wszystkie planety Układu Słonecznego pod wpływem energii grawitacyjnej emitowanej przez Słońce orbitują wokół środka masy Słońca."
Z badań przedstawionych w artykule Alexander J. Hahn i ze skali porównawczej do znanej średnicy Słońca z rysunku nr 1 wynika, że w latach 1990, 1951-52, BCus -środek ciężkości całego Układu Słonecznego nie pokrywał się ze środkiem Słońca a w 1964 i 1988 roku, BCus znajdowało się na skraju Słońca -to oznacza, że BCus - środek ciężkości U.S. wokół którego krąży Słońce, znajdował się w odległości ; 0,7 miliona km od środka Słońca a w roku 1984 Słońce jest oddalone od BCus około dwa razy dalej -około 1,4 miliona km. W relacjach zmian odległości między Ziemią a Słońcem nie jest to duża różnica ponieważ coroczna zmiana odległości między aphelium a peryhelium Ziemi wynosi 150 milionów km.
Uściślenie znaczenia stosowanych określeń; orbitowanie, krążenie - obrót i wirowanie.
-orbitowanie; to określenie dotyczy zjawiska astronomicznego spowodowanego bezpośrednim oddziaływaniem energii grawitacyjnej emitowanej przez inne ciało niebieskie.
- krążenie, obrót; dotyczy zjawisk których genezą nie jest lub jest ale tylko pośredni udział oddziaływania energii grawitacyjnej.
Geneza zjawiska; Obrotu Słońca i środka ciężkości planet Układu Słonecznego - BCpl wokół środka ciężkości Układu Słonecznego- BCus w cyklu 18,03 lata.
Wszystkie planety Układu Słonecznego orbitują wokół Słońca w cyklach i parametrach orbitowania proporcjonalnych do oddziałującego na nie natężenia słonecznej energii grawitacyjnej. Ponieważ różna jest masa planet oraz każda planeta orbituje w różnych odległościach od Słońca więc środek ciężkości wszystkich planet-BCpl nieustannie zmienia położenie względem Słońca.
Cykliczny obrót wszystkich planet wokół Słońca jest tożsamy z cyklicznym obrotem środka ciężkości sumarycznej masy planet wraz z satelitami orbitującymi wokół Słońca -BCpl. Zgodnie z prawami fizyki BCpl orbitując wokół Słońca zawsze znajduje się w położeniu liniowym; BCpl - BCus - Słońce. W tym układzie ma miejsce klasyczny układ zwrotny; skoro BCpl krąży wokół Słońca to z tą samą prędkością kątową Słońce musi się obracać wokół BCus. A więc skoro środek ciężkości planet okrąża Słońce w cyklu 18,03 lata to również Słońce w cyklu 18,03 lata musi okrążać BCus- środek ciężkości całego Układu Słonecznego.
W Układzie Słonecznym zdecydowanie dominującymi planetami pod względem masy są Jowisz -1,9*10 /27 kg i Saturn -5,7*10/26 kg których czas obiegu wokół Słońca trwa; 11,86 lat Jowisza i 29,46 lat Saturna, to wskazuje, że czas obiegu środka ciężkości wszystkich planet - BCpl musi oscylować około 18 lat.
Takie zjawiska astronomiczne jak: cykl zaciemnienia Słońca -Saros, cykle ekstremalnych zbliżeń Księżyca do Ziemi oraz cykle ekstremalnych pływów dowodzą, że cykl obrotu Słońca i środka ciężkości planet-BCpl wokół BCus trwa 18,03 lat.